Parodos „Pergamentai archyvo fonduose“ atidarymas

Lietuvos valstybės archyvų komplekso Ekspozicijų ir edukacijos salėje (Mindaugo g. 8, Vilnius) 2018 m. birželio 7 d. atidaryta paroda „Pergamentai archyvo fonduose“.

Parodą parengė Lietuvos valstybės istorijos archyvas bendradarbiaudamas su Archyvarų asociacija. Ši paroda yra asociacijos projekto  „100 kilometrų unikalių Lietuvos istorijos perlų archyvuose“ parodų ir edukacinių renginių ciklo dalis. Archyvarų asociacijos projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Pagrindinė archyvų misija yra saugoti dokumentinį paveldą, kuris yra mūsų kultūros pagrindas. Tačiau Archyvarų asociacija,  siekdama paneigti susiformavusią sampratą, kad archyvai yra tik visuomenei mažai prieinami “senų popierių sandėliai”,  ketina pristatyti  visuomenei jai priklausančius, bet archyvuose saugomus unikalius,  ne tik Lietuvos istorijai svarbius dokumentus. Pastaraisiais metais galima pastebėti, kad vis daugiau įvairiose atminties institucijose saugomų kultūros paveldo objektų tampa skaitmeniniais ir pasiekiamais internete. 8-erių metų valstybės archyvuose rengiamų “Atvirų durų” praktika rodo, kad visuomenės susidomėjimas ir noras pamatyti dokumentų originalus, pajausti (jiems nepakenkiant!)  ranka rašyto dokumento galią ir pergamento kvapą  tik auga.

Pergamentas – tai dokumentas, rašytas ant specialiai išdirbtos odos, naudotas tekstui užrašyti ir išsaugoti. Jo pavadinimas kilo iš antikinio graikiško Mažosios Azijos Pergamo miesto, kuriame ši medžiaga paplito II a. pr. m. e. Pergamentą pradžioje gamindavo daugiausiai vienuolynai, vėliau amatininkai –  odininkai ar pergamentininkai. XIV a. raštvedyboje imtas plačiau naudoti popierius. Tačiau pergamentas buvo vis dar naudojamas ir po knygų spausdinimo preso atradimo XV a. vid. bei popieriaus paplitimo raštvedyboje.  Ant jo buvo surašomi arba spausdinami svarbių oficialaus ar religinio turinio dokumentų originalai: valdovų privilegijos ir įsakai, popiežių bulės, tarptautinės sutartys, savivaldžių miestų teisės, aukštųjų mokyklų diplomai, teismų nutarimai.

Įvairiuose Lietuvos valstybės istorijos archyvo fonduose saugoma virš 400 ypatingai unikalių istorinių šaltinių – pergamentų. Tai XIV a. pabaigos – XIX a. pradžios  Lenkijos karalių ir LDK didžiųjų kunigaikščių,  didikų, Vilniaus universiteto steigimo ir veiklos, bažnyčios hierarchų, cechų privilegijos, įvairūs žemės valdymo, pardavimo, bajoriškos kilmės patvirtinimo aktai ir kt.  Tai ne tik turiniu svarbūs valstybės ir privačių asmenų ar giminių gyvenimo faktus atspindintys, bet ir vizualiai patrauklūs dokumentai: paauksuoti, su  originaliais autografais ir antspaudais paauksuotose, pasidabruotose, metalinėse, odinėse, medinėse dėžutėse. Kai kurie iš jų pripažinti ypatingą kultūrinę reikšmę turinčiais paveldo objektais, įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Parodoje eksponuojami ir visuomenei pirmą kartą pristatomi įvairių amžių ir turinio, skirtingo pergamento išdirbimo kokybės ir formos, geros ir patenkinamos fizinės būklės  (dalis jų restauruoti arba tvarkyti restauratorių), įspūdingiausi pergamentai. 

Parodos atidaryme sveikinimo žodį tarė Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktorė Virginija Čijunskienė, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius Vydas Dolinskas. Renginyje taip pat dalyvavo Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas, akademinės visuomenės, Lietuvos archyvarų bendruomenės nariai, dokumentų restauratoriai ir kiti šiuo įvykiu susidomėję asmenys. Eksponuojamus pergamentus lankytojams pristatė  parodos kuratorė LVIA Informacijos ir sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė.

 

Atidarymo metu smuiku ir violončele griežė ir Renesanso laikmečio atmosferą kūrė stygininkų duetas Minadora Šernaitė ir Gaudas Krištaponis, kurie atliko keletą O di Lasso kūrinių. Ypatingai visus sužavėjo M. Šernaitės atliekama solo  smuikui – XV a. bažnytinės giesmės ištrauka.  Ji „perskaitė“ vieną iš parodoje eksponuojamų pergamentų!

 

Paroda „Pergamentai archyvo fonduose“ bus eksponuojama iki 2018 m. birželio mėnesio pabaigos. Ketinama parengti virtualią ir kilnojamą parodas.

NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail
lankyrtojas1
lankyrtojas2
lankyrtojas3
lankyrtojas4
lankyrtojas5
lankyrtojas6

 

Leave a Reply