Lietuvos centrinis valstybės archyvas pristato naują Interneto portalą „Europos filmų tinklas“,EFG

 

Portalas Europos filmų tinklas (The European Film Gateway, EFG) – tarptautinio to paties pavadinimo projekto rezultatas. Projektą inicijavo Europos kinotekų asociacija (ACE), koordinavo Frankfurte prie Maino įsikūręs Vokietijos filmų institutas. Projektas pradėtas įgyvendinti 2008 metų rugsėjį ir tęsis iki 2011 metų rugsėjo. Technologinę infrastruktūrą sukūrė IT tyrimų institutas (CNR-ISTI), įsikūręs Pizoje. Projektą finansavo Europos komisijos eContentplus programa. Projektą vykdė 16 filmų archyvų ir kinotekų iš 15 Europos šalių: Prancūzijos kinoteka, Portugalijos kinoteka – kino muziejus, Bolonijos kinoteka, Danijos filmų institutas, Vokietijos filmų institutas, EYE Nyderlandų filmų institutas, Austrijos filmų archyvas, Nacionalinis Suomijos audiovizualinis archyvas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Berno kinoteka – Lichtspiel, Cinecitta Luce iš Italijos, Vengrijos nacionalinis filmų archyvas, Čekijos nacionalinis filmų archyvas, Norvegijos nacionalinė biblioteka, Graikijos filmų archyvas, Varšuvos nacionalinė kinoteka. Kiti 6 partneriai rūpinosi techniniais bei organizaciniais reikalais: Europos kinotekų asociacija, Europeana fondas, Informacijos mokslų ir technologijų institutas, EREMO, Reelport GmbH (reelport.com), Hageno universitetas.

 

Praėjus beveik trejiems pasirengimo ir plėtros metams, Europos filmų tinklas prieinamas internete adresu http://www.europeanfilmgateway.eu. Skaitmeninių Europos filmų archyvų ir kinotekų Interneto portalas siūlo laisvą prieigą prie maždaug 400.000 skaitmeninių filmų, nuotraukų, plakatų ir tekstų. Rugsėjo mėnesį 16 filmų archyvų jau bus pateikę 600.000 skaitmeninių objektų.

Pasak projektą koordinuojančio Vokietijos filmų instituto direktorės Claudia Dillmann, Europos filmų tinklas pirmą kartą sukuria vieningą Europos filmų paveldo prieigos tašką. Iki šiol 20 amžiaus Europos kino šedevrai buvo išbarstyti skirtinguose nacionaliniuose tinklalapiuose. Dabar filmai ir informacija apie juos yra lengviau prieinama ne tik mokslininkams, žurnalistams, kūrėjams, bet ir platesnei filmais besidominčiai auditorijai.

Projekto vadybininkas Georg Eckes pabrėžia, kad EFG taip pat siūlo prieigą prie tos filmų archyvų medžiagos, kuri iki šiol buvo menkai žinoma ir internete pateikiama pirmą kartą. Tai unikali laterna magica skaidrių kolekcija iš Prancūzijos, 20 amžiaus pradžioje Austrijoje sukurti erotiniai filmai, reklaminiai filmai iš Norvegijos, kino kronikos iš Lietuvos, išsami filmų plakatų kolekcija iš Danijos. Portalo lankytojai atras 15 Europos šalių paslėptus kino lobius. Pavyzdžiui, Romoje įsikūrusi Cinecittà Luce pateikia ne tik garsią Italijos kino kronikų kolekciją, pasakojančią apie svarbius su kinu susijusius įvykius bei žmones, bet ir puikią tokių didžių menininkų kaip Rossellini, Antonioni, Comencini ir kitų italų kino grandų ankstyvųjų filmų kolekciją. Nuo rugpjūčio mėnesio pirmą kartą internete prieinama Vokietijos filmų instituto pateikta didelė Rainer Werner Fassbinder nuotraukų iš filmavimo aikštelių kolekcija.

Portalo vartotojai gali ieškoti asmenų, pvz., Marlene Dietrich, taip pat filmų pagal pavadinimus ar raktinius žodžius. Jie gali rasti susijusių skaitmeninių objektų iš filmų archyvų apžvalgą, o pačius objektus peržiūrėti tiesiogiai portale. Portalo vartotojai visada nukreipiami į atitinkamo archyvo tinklalapį, o portalas veikia kaip atrinktų skaitmeninių Europos filmų archyvų kolekcijų paieškos priemonė.

EFG yra Europos kultūros paveldo platformos Europeana komponentas. EFG surenka informaciją apie objektus, taip vadinamus „metaduomenis“, ir pateikia ją tam tikros struktūros forma Europeanai. Tokiu būdu Europos filmų tinklas ir Europeana sujungia Europos filmų archyvų kolekcijas su Europos bibliotekų, archyvų ir muziejų turtais. Visa tai pateikiama tarptautiniame ir daugiakultūriniame kontekste.

Europos filmų tinklo internetinėje paieškos sistemoje galima vieša prieiga prie suskaitmenintos 1946-1961 metų Lietuvos dokumentikos (apie 35 valandos žiūrėjimo) – kino dokumentų iš keturių kolekcijų: apybraižų ir siužetų, senųjų meninių filmų, kino žurnalų “Lietuvos pionierius“ ir Antrojo pasaulinio karo metų vokiečių kino kronikos. Ši prieiga portale – tai puiki galimybė Lietuvos, Europos ir pasaulio visuomenei susipažinti su Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomu Lietuvos dokumentinio kino palikimu.

Leave a Reply